Rejestracja


316[W]51 - SD 30 Iveco 120-25/Magirus - JRG 16 Warszawa

316[W]51 - SD 30 Iveco 120-25/Magirus - JRG 16 Warszawa

Poradnik fotografa

Fotografowanie służb mundurowych

Dokumentowanie pojazdów służb mundurowych za pomocą fotografii jest wyjątkową pasją. Fotografowanie pojazdów służb mundurowych może być bardzo przyjemnym i satysfakcjonującym zajęciem, choć istnieją różne pułapki. Poradnik ma być przybliżonym przewodnikiem po zaleceniach fotografowania pojazdów ratowniczych.

Warto pamiętać

• Podczas fotografowania należy uważać, aby nie narażać siebie i funkcjonariuszy na niebezpieczeństwo. Nie zabierać cennego czasu oraz nie utrudniać czynności służbom. Często możesz zauważyć na ulicy pojazd służb mundurowych, który chcesz sfotografować. Jeśli w pobliżu znajdują się funkcjonariusze, zapytaj czy nie mają nic przeciwko, aby sfotografować pojazd. Większość funkcjonariuszy chętnie na to pozwala.

• Nie należy jednak podchodzić do funkcjonariuszy, jeśli są wyraźnie zajęci swoją pracą. W razie wątpliwości nie rób żadnych zdjęć. Zawsze znajdzie się na to lepszy czas! Również jeśli zostaniesz poproszony na przykład o ukrycie tablic rejestracyjnych, zwróć na to uwagę przy publikacji zdjęcia.

• Kieruj się zdrowym rozsądkiem przy wykonywaniu zdjęć pojazdów służb mundurowych. Jeśli pojazd jest zaparkowany w miejscu publicznym, zrobienie zdjęcia nie powinno stanowić problemu, gdy pojazd jest w ruchu, nie używaj lampy błyskowej, która może rozpraszać kierowcę.

• Podczas robienia zdjęć, staraj nie zachowywać się podejrzanie, nie ukrywaj, że fotografujesz pojazd. Takie zachowanie pozwala uniknąć problemów w naszym coraz bardziej świadomym świecie bezpieczeństwa. Jeśli ktoś zauważy, że robisz zdjęcia z ukrycia, a następnie odchodzisz, może zgłosić to jako Twoje podejrzane zachowanie. Pamiętaj bądź uprzejmy. Czasami najważniejsze są rzeczy najbardziej oczywiste.

• Przedstaw się, powiedz dlaczego chcesz robić zdjęcia, a to pozwoli na bezproblemową relizaje Twojej pasji.

Czego nie należy robić

• Nie wchodź na teren prywatny, możesz zostać oskarżony o wtargnięcie bądź nieuprawnione poruszanie się po zamkniętym terenie. Choć wszystkie zrobione zdjęcia będą należeć do Ciebie, musisz liczyć sie z konsekwencjami swoich zachowań.
• Nie używaj lampy błyskowej przy fotografowaniu poruszających się pojazdów. Jest to szczególnie ważne gdy pojazd jedzie z dużą prędkością, ponieważ Twoje działania mogą rozproszyć uwagę kierowcy lub spowodować kolizję.
• Nie fotografuj osób w niebezpieczeństwie lub rannych. Wyobraź sobie, że jesteś zraniony lub w niebezpieczeństwie, ktoś zrobił Ci zdjęcie i umieścił je w Internecie - pomyśl o innych.
• Nie rób zdjęć, jeśli funkcjonariusz służb mundurowych tego zabronił.  Okoliczności się zmieniają i możesz nie być w najlepszej pozycji do oceny sytuacji. Nawet, gdy pojazd znajduje się w miejscu publicznym lub gdy wcześniej nie było żadnych komplikacji w pozornie podobnej sytuacji.





Dziękujemy że jesteście z nami

NaSygnale.com.pl